cencetintas@gmail.com                                                                                                                              

 
     

MERHABA,

Ben Cengiz ÇETİNTAŞ

          1946 yılında Kütahya'da doğdum. Coğrafya öğretmeniyim. 1957-1958 öğretim yılında ortaokul birinci sınıfa başladığım ve 1964-1965 öğretim yılında liseden mezun olduğum Kütahya Lisesi'nde yönetici ve öğretmen olarak görev yaptığım sırada, bu asırlık okulun 100. Yıl kutlamaları etkinliklerinin planlanmasında ve düzenlenmesinde aktif görev aldım. 1996 yılında emekli oldum ve özel öğretim kurumlarında öğretmenlik ve yöneticilik görevlerini sürdürdüm. Kütahya Eğitim Dostları Vakfı Kurucular Kurulu üyesiyim. Otuz sekiz yıl çeşitli eğitim kurumlarında görev yaptım.

          Çevre ve Tarih en çok ilgilendiğim alanlar. Her insan, çevre ve tarih bilincine sahip olmalıdır düşüncesindeyim. Nerede, nasıl bir yerde yaşıyoruz? Yaşadığımız bu yerde geçmişte neler olmuştu? Bu sorulara cevap arayıp öğrenirsek, gelecekte bir çok sorunu kolaylıkla çözeriz herhalde. İşte buna çevre ve tarih bilinci denir. Önce işe yakın çevremizden ve yakın tarihimizden başlamalıyız. Sonra daha uzak yerlere ve daha geçmişe gidebiliriz.

          Benim doğduğum çevre Kütahya, şimdi yaşadığım çevre ise Eskişehir'dir. Yakın komşular Afyonkarahisar, Uşak, Bursa'nın güneyi ve Balıkesir'in güneydoğusudur. Yani kabaca İç Ege ve başka bir ifade ile İçbatı Anadolu'dur. Benim yaşadığım ve yaşlandığım zaman dilimi, yirminci yüzyılın ikinci yarısı ile yirmi birinci yüzyılın başıdır. Yakın geçmiş ise, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milleti'nin emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesini kazandığı ve Türk aydınlanma çağının başladığı yıllardır.

          Diğer bir ilgi alanım, bilgisayar ve internet dünyasıdır. Bilgisayarı yaygınlaşmaya başladığı 1990'lı yıllarda, interneti de ortaya çıkar çıkmaz kullanmaya başladım. Bir çok bilgisayar programlarını ve yazılımları deneme yanılma yöntemi ile kendim öğrendim. Kendi kişisel web sitemi kendi başıma hazırladım ve bir öğrencimin yardımlarıyla internette yayımladım. Bilgi ve kültür birikimimi ve deneyimlerimi çağın teknolojik olanaklarını kullanarak genç kuşaklara aktarmaya çalışıyorum. Web sitemde çevre ve yakın tarih konularına ait web sayfaları bulunduğu gibi bugüne kadar kaleme aldığım kitaplarım da yer almaktadır.